Różne są przyczyny zbyt niskiego ciężaru ciała

Różne są przyczyny zbyt niskiego ciężaru ciała. Wygląda na to, że niektóre dzieci po prostu dziedziczą tę skłonność, gdyż charakteryzuje ona całą rodzinę ze strony matki lub ojca. Od niemowlęctwa jedzą mniej, niż dostają. Nie są ani chore, ani nerwowe. Nie lubią po prostu obfitego jedzenia, szczególnie niechętnie odnoszą się do wysokokalorycznych potraw. Czasami chudość wiąże się z utratą apetytu w następstwie ciągłego zmuszania dziecka do jedzenia. Niekiedy brak apetytu ma podłoże nerwowe. Lęk przed Babą-Jagą, śmiercią czy rozłąką z rodzicami skutecznie odbiera łaknienie. Zazdrosna o starszą siostrę mała dziewczynka, skoncentrowana przez cały dzień na próbach dorównania jej we wszystkim, traci wiele energii i nie potrafi odprężyć się nawet podczas posiłków. Nerwowe dziecko chudnie z dwóch powodów. Z jednej strony ma zmniejszone łaknienie, a z drugiej zużywa znacznie więcej energii z powodu ciągłego napięcia.