Nagły spadek ciężaru ciała

Wiele jest na świecie niedożywionych dzieci, bo rodzice żyją w takich warunkach materialnych lub w takim miejscu, że nie mogą zapewnić im odpowiedniego pożywienia. Niektóre przewlekłe schorzenia prowadzą w konsekwencji do niedożywienia. Natomiast dzieci, które schudły podczas ostro przebiegającej, ale krótkotrwałej choroby, bardzo szybko powracają do normy pod warunkiem, że podczas rekonwalescencji rodzice nie wmuszają w nie jedzenia, tylko czekają cierpliwie, aż wróci apetyt. Nagły spadek ciężaru ciała jest niepokojący. Jeżeli dziecko gwałtownie chudnie, musi być poddane dokładnej kontroli lekarskiej i to szybko. Najczęstsze przyczyny to cukrzyca (z charakterystycznym dla niej dominującym uczuciem głodu i pragnienia oraz częstym oddawaniem moczu), nowotwory, gruźlica, a także przeżywanie istniejących w rodzinie napięć, zaś u nastoletnich dziewczynek obsesja na tle odchudzania się.