Góra jedzenia na talerzu

Nie nakładajmy na talerz za dużo. Każde źle jedzące dziecko powinno widzieć przed sobą małą porcję jedzenia. Góra jedzenia na talerzu skłania do myślenia, że czeka ciężka przeprawa z matką czy ojcem, co od razu źle nastraja do całego posiłku. Nałożenie pierwszej porcji tak małej, że wiadomo z góry, iż nie wystarczy, usposabia natomiast dobrze. Malec zastanowi się: „To chyba za mało”. O takie właśnie nastawienie chodzi. Niech myśli o jedzeniu jak o czymś, na co ma ochotę. Jeśli ma rzeczywiście minimalny apetyt, niech dostanie na początek miniaturową porcję: 1 łyżeczkę ziemniaków, kaszy czy klusek. Gdy skończy, nie powinien słyszeć natychmiast pytania: „Czy chcesz jeszcze troszkę?” Niech poprosi sam, nawet gdyby trzeba było przeczekać na tych miniaturowych porcjach dobre kilka dni.