Propozycje lektur - nowa podstawa

Propozycje lektur wg nowej podstawy programowej:

Klasa IV
Lektury obowiązkowe:
•    Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
•    Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
•    René Goscinny, Jean - Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
•    Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
•    Joanna Olech, Dynastia Miziołków
•    Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
•    Wybrane podania i legendy polskie Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
•    Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.
Lektury uzupełniające:
•    Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
•    Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
•    Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
•    Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
•    Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
•    Sat - Okh, Biały mustang
•    Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

Klasa V
Lektury obowiązkowe:
•    Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
•    Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
•    Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
•    Bolesław Prus, Katarynka
•    Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
•    Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy
•    Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
•    Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
•    Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.
Lektury uzupełniające:
•    Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
•    Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
•    Karol May, Winnetou
•    Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
•    Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
•    Bolesław Prus, Kamizelka
•    Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant
•    Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
•    Wybór innych tekstów kultury.

Klasa VI
Lektury obowiązkowe:
•    Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika
•    Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
•    Ignacy Krasicki, wybrane bajki
•    Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
•    John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
•    Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
•    Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.
Lektury uzupełniające:
•    Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
•    Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
•    Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów
•    Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)
•    Kornel Makuszyński – wybrana powieść
•    Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
•    Alfred Szklarski, wybrana powieść
•    Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Klasa VII
Lektury obowiązkowe:
•    Charles Dickens, Opowieść wigilijna
•    Aleksander Fredro, Zemsta
•    Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
•    Ignacy Krasicki, Żona modna
•    Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
•    Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
•    Stefan Żeromski, Siłaczka
•    Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.
Lektury uzupełniające:
•    Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
•    Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
•    Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
•    Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
•    Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)
•    Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
•    Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
•    Wybór innych tekstów kultury.

Klasa VIII
Lektury obowiązkowe:
•    Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
•    Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
•    Juliusz Słowacki, Balladyna
•    Antoine de Saint - Exupery, Mały Książę
•    Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
•    Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.
Lektury uzupełniające:
•    Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
•    Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
•    Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
•    Arkady Fiedler, Dywizjon 303
•    Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
•    Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)
•    Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym
•    E. - E. Schmitt, Oskar i pani Róża Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.